Posiadamy kamerę typu ThermaCAM PM 695. Diagnostyka termowizyjna pozwala zapobiec awariom i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nieoczekiwanym postojem produkcji. Badania termowizyjne odbywają się w sposób nieinwazyjny (zdalny).
Diagnostyka i Badania
Pomiary elektryczne
Posiadamy wyspecjalizowaną stację badań i prób elektrycznych, która jest wykorzystywana do standardowych czynności pomiarowych podczas prac remontowych.
Instalacje i sieci elektryczne
Pomiary eksploatacyjne i odbiorcze:
- Skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
- Impedancji pętli zwarcia,
- Rezystancji uziemień,
- Rezystancji izolacji,
- Lokalizacja miejsc uszkodzeń o naprawa kabli energetycznych oraz sterowniczych
Maszyny i urządzenia elektryczne
Przeglądy i badania okresowe:
- Elektronarzędzi,
- Spawarek, zgrzewarek elektrycznych,
- Agregatów prądotwórczych.
Dielektryczny sprzęt ochronny BHP
Badania okresowe :
- Rękawic, półbutów, kaloszy,
- Drążków, kleszczy, uchwytów, pomostów izolacyjnych,
- Wskaźników napięć,
- Dywaniki izolacyjne.
Badania termowizyjne
Zakres usług
- Kompleksowa kontrola stanu połączeń prądowych urządzeń elektroenergetycznych (m.in. stacji i rozdzielni elektroenergetycznych niskiego i wysokiego napięcia),
- Diagnostyka techniczna na podstawie analizy rozkładów temperatury na powierzchni urządzeń i obiektów w trakcie ich normalnej eksploatacji (m.in. transformatory, piece i kotły, kanały spalin, elektrofiltry, kominy),
- Kontrola szczelności podziemnej sieci ciepłowniczej,
- Analiza przyczyn nadmiernych strat ciepła w budownictwie.
Diagnostyka kamerą termowizyjną nie tylko umożliwia błyskawiczną lokalizacje wady, lecz pozwala również na bezkontaktowy pomiar temperatury, na podstawie którego można zdecydować kiedy i jakiego typu środki zaradcze należy przedsięwziąć.
Dane techniczne kamery
- Rozdzielczość detektora: 320×240 pixeli
- Zakres pomiarowy: – 40 st. C do 1500 st. C
- Czułość termiczna: 0,08 st. C przy 30 st. C
Termowizja
Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni, a jego intensywność zależy od temperatury, rodzaju materiału i cech powierzchni ciała.
Obszary zastosowania termowizji
Mechanika
W mechanice do badania stanu łożysk i innych ciernych elementów, itp.
Hutnictwo
W hutnictwie służy do badania jakości odlewów i określania rozkładu temperatur w piecach i na ich powierzchni oraz do określania temperatury podczas walcowania.
Ochrona środowiska
W ochronie środowiska do określanie obszarów skażeń cieplnych i chemicznych wód i zapylenia atmosfery.
Energetyka
Termowizja umożliwia również kontrolę jakości przyłączy energetycznych i badanie stanu przewodów elektrycznych.
Elektronika
W elektronice do badania jakości układów scalonych, poszukiwanie uszkodzonych elementów w aparaturze elektronicznej i określanie rozpływu ciepła w obwodach drukowanych.
Rolnictwo
W rolnictwie i leśnictwie do określanie stanu wilgotności gleby i stanu upraw, poszukiwanie podziemnych zbiorników wodnych, wykrywanie ognisk pożarów leśnych czy też do lokalizacji obszarów zaatakowanych przez szkodniki.
Straż Pożarna i Graniczna
Na szeroką skalę kamery termowizyjne wykorzystuje straż graniczna i straż pożarna do lokalizacji ludzi w ciemnościach i przy silnym zadymieniu czy też szukaniu ludzi w zawalonych budynkach w przypadku straży pożarnej.
Inne
Termowizja ma również zastosowanie w medycynie, a także do wykrywania fałszywych dokumentów i dzieł sztuki w technice kryminalistyki. Są one również świetnym czujnikiem ruchu wykorzystywanym do budowy systemów alarmowych
Budownictwo
Termowizja ma również szerokie zastosowanie w budownictwie. Pomiary termowizyjne stosuje się przede wszystkim do wykrywania wad izolacji cieplnej budynków lub instalacji cieplnej, kontroli i oceny jakości wykonawstwa budynków.
Termogram obrazuje rozkład temperatury na elewacji budynku lub sieci ciepłowniczej. Każdej barwie odpowiada na skali temperatur określona temperatura zarejestrowana przez kamerę.
Z reguły, barwami jasnymi oznaczone są powierzchnie o wysokiej temperaturze, zaś kolorami ciemnymi o temperaturze niskiej. Wysoka temperatura powierzchni zewnętrznej budynku świadczy o słabej izolacyjności cieplnej ściany, zaś niska o dobrej izolacyjności termicznej.